1. Pelikans Bučovice >
  2. Zhodnocení základní části 2023

Zhodnocení základní části 2023

VK, 29.05. 2023 Aktuality

Základní část nedopadla tak, jak jsme si představovali. Sice jsme do soutěže nenastupovali jako favoriti, ale skončili jsme poslední s dvanácti prohrami a jen dvěmi výhrami. A to není výsledek, kterého jsme chtěli dosáhnout.

 Velká část zápasů by se dala zhodnotit jedním z popisů “bylo to o kousek” / “utekla nám jediná směna” / “skóre nevystihuje průběh zápasu”. 

Když jsme hráli například v Blansku, tak první zápas vyhrál soupeř 13:11, přičemž 10 bodů dal soupeř během prvních dvou útoků a my hned od začátku tahali za kratší konec. Druhý zápas byl o to horší. Prohráli jsme 15:16 v dohrávce poslední směny a soupeř dal 12 bodů během našeho výpadku v jedné jediné směně. Pozitivum může být, že to kluci nevzdali a zápas dokázali vyrovnat. Jako další zmínky můžu vybrat zápasy s Bleskem, (první zápas, šestá směna 1:1, konec zápasu 11:1; druhý zápas, šestá směna 8:8 konec zápasu 21:10), nebo zápas se Skokany (z top 5 odcházíme za stavu 8:8, výsledek zápasu 9:19 pro domácí). U dalších těsných proher jsme neměli dostatek closerů a hodně z nich nám prohrály errory. 

Z týmových statistik se dá také mnohé vyčíst. Druhé nejhorší OPS v lize, nejhorší ERA, nejhorší poměr doběhů, kterých jsme měli -97, což bylo o 58 méně než předposlední soupeř a spolu s Blanskem výrazně nejhorší obrana co se týče errorů. To není něco čím bychom se chtěli v první lize prezentovat. Zajímavostí i je, že máme v základní části jediný HR, který odpálil Řehůřek na Kotlářce. 

Ale dají se samozřejmě najít i pozitivní prvky. Na kopci se ukázal na 3 směny Čiháček, který není standardně nadhazovačem a odcházel s pouze s dvěma umožněnými doběhy. Čtyři hráči mají přes .800 OPS, jmenovitě Řehůřek, Kubečka A, Kubečka J a Vykoukal T. Adam Kubečka má navíc i nejvíce ukradených met v lize společně se Slámou z Hippos. Jak jsem říkal (a konečně mě poslechl), že pokud se dostane na jedničku, tak musí krást. Za 2 roky ho nikdo nevyndal a lepší catcher zatím nepřišel. I to způsobilo, že za poslední 3 zápasy měl 7 SB. 

Teď nás čeká Nadstavba o První ligu, ve které budeme cílit na minimálně jednu výhru za víkend, abychom si zajistili místenku do playoff.

Ondřej Vykoukal

Starší články