>

Pelikans Bučovice

Shrnutí turnaje Middle of Season 2K17 v Bučovicích

pelikans_bucovice, 16.08. 2017 Aktuality

Turnaj Middle of Season v Bučovicích

Oslavy 35. výročí založení klubu Pelikans Bučovice.

O víkendu 12. a 13. srpna uspořádali bučovičtí baseballisté 4. ročník turnaje Middle of Season.  Letos byl turnaj součástí oslav založení klubu. I proto byla na pelikánském hřišti po oba dva dny velká divácká návštěva. Příznivci baseballu si užili skvělé výkony a těšili se na závěr turnaje. Druhým vrcholem turnaje totiž byl exhibiční zápas současného týmu s bývalými hráči Pelikánů. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili i zástupci města Bučovic v čele s panem starostou, který pozdravil diváky a hráčúm popřál úspěšnou hru.

Na letošním 4. ročníku turnaje se zúčastnily čtyři týmy:

Fightings Flies Bratislava - s tímto týmem mají Pelikáni v posledních letech velmi dobré vztahy. Hrají spolu přípravné zápasy, setkávají se od 1. ročníku na Midlle of Season v Bučovicích a Bučováci jezdí na podzimní turnaj Posledný Strike Out. Flies v současné době hrají krajskou soutěž v rámci jižní Moravy a Kraje Vysočina.

Hroši Brno – další spřátelený tým, který se Midlle of Season účastní od prvního ročníku. Dva naši hráči za Hrochy v minulosti hráli juniorskou extraligu a letos Pelikány naopak posílili dvěma hráči v 1. Lize.

Skokani Olomouc – tento tým se zúčastnil poprvé vloni. Je to rezerva extraligových Skokanů, kterým se letos dobře vede a nyní hrají nadstavbu EXL o mistra. Letos se s Pelikány již potkali na přípravném zápase v Olomouci.

Pelikans Bučovice – pořádající a oslavující tým. V letošní sezóně si tento mladý tým vede velmi dobře ve svém premiérovém účinkování v 1. Lize – druhé nejvyšší soutěži v ČR. Na tomto turnaji byl favoritem.

Ke kvalitě turnaje přispěli i cizinci hrající v některých týmech. V bratislavském nastoupili dva hráči z Japonska a jeden z Panamy, v týmu Hrochů mohli diváci vidět kubánského nadhazovače.

Turnaj zahájil pan starosta slavnostním nadhozem.

V prvním zápase se utkali Pelikáni s Hrochy. Pelikánům se proti tomuto soupeři již tradičně nedaří. To se ukázalo i v sobotním zápase, který skončil v jejich neprospěch 4:8.

Následovaly další zápasy. Fightings Flies Bratislava porazili Skokany Olomouc 5:3, Skokani Olomouc prohráli s Hrochy Brno 5:6 a Fightings Flies Bratislava vyhráli s Pelikans Bučovice 5:1.

Posledním zápasem dne byl duel Pelikans Bučovice - Skokani Olomouc. V tomto duelu se Pelikáni konečně vzpamatovali a porazili svého soupeře 6:5.

Nedělní náročný program začal posledním zápasem základní části Fightings Flies Bratislava – Hroši Brno 3:4.

Po skončení základní části bylo jasné, že v boji o třetí místo se utkají Pelikáni se Skokany a o zlato Fightings Flies Bratislava s dosud neporaženými Hrochy Brno.

V zápase o bronz, který na nadhozu začal Ondra Vykoukal, Pelikáni svého soupeře jasně přehrávali. Až v závěru trochu polevili, udělali několik chyb a soupeři se podařilo snížit stav. Na obrat to ale zdaleka nestačilo a Pelikáni ještě navýšili svúj stav a vyhráli 13:4.

Velice zajímavý finálový zápas začal se zpožděním. Bratislavští baseballisté chtěli Hrochům oplatit porážku ze základní části a hned na začátku se jim podařilo odskočit o tři body. Zápas to byl velmi vyrovnaný. Hroši nemohli najít recept na slovenského nadhazovače a tak stav 3:0 vydržel až do konce.

Konečné pořadí :

1.Fightings Flies Bratislava, 2.Hroši Brno, 3.Pelikans Bučovice, 4.Skokani Olomouc

Vítězný tým - Fighting Flies Bratislava

Při slavnostním vyhlášení byly také uděleny ceny nejlepšímu pálkaři Lukášovi Cahovi z Hrochů Brno, nejlepšímu nadhazovači Martinu Strapkovi z Bratislavy a nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Filip Jelínek z Hrochů Brno.

Ihned po skončení turnaje začal všemi očekávaný zápas Pelikans Old Boys proti současnému prvoligovému týmu. Na hřišti se v mnoha případech setkávali jako soupeři otcové se syny. Old Boys nastoupili v historických dresech z různých období působení klubu. Tým plný zkušeností hned od začátku ukázal své kvality. V podstatě celý zápas navyšoval svoje vedení a nakonec slavně zvítězil. V tomto zápase ale o výsledek nešlo. Byla to exhibice se vším všudy a byla také po zásluze často kvitována potleskem přihlížejících diváků.

Jak již bylo zmíněno výše, turnaj je součástí oslav 35. let od založení týmu Pelikans Bučovice. Klub existuje od roku 1982, kdy začínal v softbalových soutěžích. Od roku 1990 hraje baseball. Po skromných začátcích a mnohaleté účasti pouze v krajských soutěžích se podařilo Pelikánům v roce 1999 poprvé proniknout do Moravské baseballové ligy a následně do Českomoravské ligy. V lize Pelikáni úspěšně hráli až do roku 2008. Poté se A tým rozpadl. Klub dále pokračoval se svými mladými odchovanci a několika zkušenými hráči v krajských soutěžích. Výkonnost mladíkú se zvyšovala a v roce 2016 se jim podařilo znovu postoupit do 1. Ligy.

V barvách Pelikánů pravidelně nastupují také mládežnické týmy, které se účastní krajských přeború i celostátních turnajú. K největším úspěchúm patřily výkony mladších žákú - druzí v JM přeboru v roce 2003 a 2006, 5. na Mistrovství České republiky v roce 2004, zisk poháru JMO 2006.

Za největší úspěchy bučovického mládežnického baseballu lze považovat účinkování na největším evropském halovém turnaji – brněnském Zetku. Turnaj hrálo pravidelně 24 týmů. V konkurenci nejlepších z naší republiky a dalších ze Slovenska, Rakouska, Slovinska a Polska malí Pelikáni byli vidět. Vrcholu dosáhli v roce 2006, kdy po několika umístěních v první desítce vybojovali skvělé třetí místo.

V dobách největšího rozmachu oddílu hrálo za Pelikány 85 baseballistů. V té době bylo součástí oddílu i ženské družstvo, které hrálo krajskou soutěž softballu.

Turnaj Middle of Season byl uskutečněn s podporou města Bučovice a Jihomoravského kraje. Děkujeme sponzorům i divákům a již se těšíme na další ročník.

Lubomír Vykoukal, manažer klubu